Zdravie trávenia pre mačky

Aké sú gastrointestinálne a tráviace poruchy mačiek?

 

Porucha trávenia (gastrointestinálna porucha) je akýkoľvek stav, ktorý bráni správnemu tráveniu alebo mení rýchlosť, ktorou potrava prechádza tráviacim traktom. Poruchy trávenia sú jedným z najčastejších dôvodov konzultácie s veterinárnym lekárom.

Poruchy trávenia môžu viesť k dehydratácii, podvýžive alebo iným vážnym zdravotným problémom, preto je dôležité rozpoznať príznaky a poradiť sa so svojím veterinárom.

 

Aké sú typy a príčiny porúch trávenia mačiek?

 

Existuje mnoho rôznych typov porúch trávenia. Príčiny porúch trávenia siahajú od konzumácie niečoho iného alebo nevhodného pre mačku až po zápaly gastrointestinálnych orgánov, potravinovú intoleranciu alebo citlivosť, infekcie alebo nedostatok tráviacich enzýmov. Niektoré plemená mačiek ako Sphynx, Rex a Ragdoll sú náchylnejšie na konkrétne tráviace problémy. Váš veterinárny lekár môže vykonať testy na určenie presnej príčiny GI problému vašej mačky.

 

Bežne diagnostikované poruchy zahŕňajú:

 

AKÚTNA GASTROENTERITÍDA

Zápal tráviaceho traktu, zvyčajne krátkodobý. Príčiny môžu zahŕňať konzumovanie zatuchnutých alebo pokazených potravín, prehĺtanie cudzích predmetov, konzumovanie toxických rastlín, vnútorné parazity, stres, potravinové alergie a niektoré chorobné stavy.

KOLITÍDA

Kolitída, ktorá je bežnejšia u mačiek mladších ako 5 rokov, spôsobuje zápal hrubého čreva, ktorý vedie k častému, bolestivému vylučovaniu výkalov. Ak vaša mačka trpí kolitídou, môže obsahovať hlien a krv. Najčastejšie je kolitída spôsobená nádormi alebo polypmi, zmenou potravy, alergiami (aj na potraviny), prehltnutými cudzími predmetmi a niektorými ďalšími chorobami.

HNAČKA

Spôsobené infekciami, vnútornými parazitmi, stresom, zmenou krmiva pre mačky, kúskami krmiva alebo bohatým občerstvením, konzumáciou pokazeného krmiva z odpadu a dysfunkciou telesných orgánov.

 

ZÁPCHA

Zvyčajne je to spôsobené dehydratáciou, nedostatočným príjmom vlákniny, požitím vlasov alebo iných cudzích predmetov, starnutím, nádormi, úrazmi alebo zlomeninami, ochorením miechy, nervovými poruchami hrubého čreva, metabolickými alebo endokrinnými poruchami a oslabením a nedostatkom pohybu.

 

PANKREATITÍDA

Zápal alebo infekcia pankreasu (predĺžená zúžená žľaza, ktorá sa nachádza za žalúdkom). Pôvod je často neznámy. Potenciálnymi príčinami sú znížený prietok krvi (v dôsledku dehydratácie alebo iných chorobných procesov), infekcie, choroba alebo trauma.

SYNDRÓM DRÁŽDIVÉHO ČREVA

Bežne sa spája s chronickým zápalom a nepohodlím v črevách mačiek, ale zvyčajne nie je priamo spojená s gastrointestinálnym ochorením. Niektoré podozrivé príčiny zahŕňajú potravinovú intoleranciu a schopnosť krmiva pre mačky účinne prechádzať gastrointestinálnym traktom. Psychická tieseň môže byť tiež faktorom, ktorý prispieva k tomuto stavu.

EXOKRINNÝ PANKREATICKÝ NEDOSTATOK

Tento stav je charakterizovaný stratou hmotnosti, zvýšenou chuťou do jedla a veľkým množstvom mäkkých výkalov. Chronická pankreatitída je najčastejšou príčinou.

MALABSORPCIA TENKÉHO ČREVA

Zápal tenkého čreva zhoršuje vstrebávanie živín a vedie k pretrvávajúcej hnačke, strate hmotnosti a strate chuti do jedla u vašej mačky.

 

 

 

 

 

Má moja mačka gastrointestinálnu alebo tráviacu poruchu?

 

 

Najčastejšími príznakmi žalúdočných problémov a porúch trávenia u mačiek je mäkká stolica alebo hnačka. Môžete si tiež všimnúť niektoré, alebo všetky z nasledujúcich príznakov u svojej mačky.

 • Zvracanie
 • Regurgitácia
 • Plynatosť
 • Slabosť
 • Hnačka alebo zápcha

Chronické poruchy trávenia môžu byť pre mnohé mačky vysiľujúci problém a vyžadujú si testovanie a dôkladnú diagnostiku od vášho veterinárneho lekára.

DÔLEŽITÉ: Ak má vaša mačka hnačku alebo zvracia, môže byť vážne dehydratovaná. Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, obráťte sa na svojho veterinárneho lekára.

 

Výber správneho krmiva pre mačky pre zdravé trávenie.

 

Správna strava na trávenie môže pomôcť zmierniť brušné ťažkosti, vyriešiť hnačku a zlepšiť trávenie. Ak vaša mačka vykazuje príznaky poruchy trávenia, opýtajte sa svojho veterinára, či by ste nemali zmeniť krmivo vašej mačky.

anchor

Starostlivosť o vašu mačku

ČLÁNKY A NÁSTROJE

Centrum starostlivosti o domáce zvieratá

 • Bežná starostlivosť

  Objavte niekoľko základných spôsobov, ako sa môžete správne starať o svoju mačku. Prečítajte si naše články a zistite viac.
 • Zdravotná starostlivosť

  Odhaľte príznaky toho, že Vaša mačka môže mať zdravotné problémy, a ako im predchádzať. Prečítajte si naše články a zistite viac.
 • Správanie a vzhľad

  Zistite, prečo sa Vaša mačka správa tak, ako sa správa, a tiež to, čo znamená jej reč tela. Prečítajte si naše články a zistite viac.
 • Výživa a kŕmenie

  Zistite, ako podávať krmivo Vašej mačke; z kľúčových ingrediencií sa musí rozhodnúť, kedy zmeniť krmivo. Prečítajte si naše články a zistite viac.