chronické ochorenie obličiek u mačiek

Mačka pokukuje cez záves na okennom parapete

Čo je ochorenie obličiek u mačiek?

Chronické ochorenie obličiek (CKD) je definované ako akákoľvek abnormalita jednej alebo oboch obličiek, ktorá je prítomná niekoľko mesiacov. Je to bežný stav, ktorý postihuje približne 1 z 3 mačiek.1

Obličky vašej mačky zohrávajú dôležitú úlohu pri odstraňovaní metabolických odpadov z krvného obehu, regulujú rovnováhu tekutín a elektrolytov, produkujú alebo aktivujú dôležité hormóny a pomáhajú kontrolovať krvný tlak. Ak obličky vašej mačky nemôžu správne vykonávať svoju prácu, CKD môže nakoniec viesť k život ohrozujúcim problémom.

Mačka sa pozerá z okna s rodičom domáceho maznáčika

Čo prispieva k ochoreniu obličiek u mačiek?

Príčina CKD u mačiek je často neznáma; môže sa však podieľať na niekoľkých faktoroch, ktoré môžu u vašej mačky zvýšiť riziko vzniku ochorenia obličiek a jeho progresie:

Ikona psa a hodín

Vek

Pravdepodobnosť vzniku ochorenia obličiek sa zvyšuje, keď mačky starnú. 2

Ikona výživy

Výživa

Potraviny s vysokým obsahom fosforu môžu urýchliť progresiu CKD u mačiek.

Ikona génu

Genetika

Riziko CKD môže byť vyššie u určitých plemien mačiek (napr. perzské).

Ikona schránky

Choroba

Iné choroby a zdravotné problémy môžu prispieť k zhoršeniu CKD u mačiek.

Ikona hydratácie

Dehydratácia

Akékoľvek stavy, ktoré vedú k dehydratácii (napr. vracanie, hnačka, šok), môžu zhoršiť funkciu obličiek a prispieť k progresii CKD.

 

Mačka sa pozerá na svoju hračku

Včasné zistenie zlyhania obličiek u vašej mačky

Zachytenie CKD skôr, ako sa príznaky stanú zjavnými, je dôležité, pretože príznaky sa zvyčajne objavia až po strate 75 % funkcie obličiek.2 Vo veku 7 rokov a viac sa u mačiek zvyšuje riziko ochorenia obličiek, preto sa uistite, že počas ich ročnej prehliadky podstúpite „prehliadku seniorov“. CKD je progresívny a nezvratný, ale váš veterinár vám môže pomôcť poskytnúť dlhodobú starostlivosť a ukázať vám, ako sledovať príznaky u starších mačiek.

Aké sú príznaky a symptómy ochorenia obličiek u mačiek?

Príznaky ochorenia obličiek v počiatočnom štádiu nie sú viditeľné. Pri diagnóze je CKD prítomná už nejaký čas, ale jej progresiu možno spomaliť pomocou veterinárneho krmiva pre mačky pre ochorenie obličiek. Príznaky a symptómy neskorého štádia ochorenia obličiek majú tendenciu byť podobné, ale sú oveľa zreteľnejšie pre rodičov domácich zvierat.

Príznaky

  • Zvýšený smäd
  • Znížená chuť do jedla
  • Zvýšený objem moču
  • Strata váhy
  • Zápach z úst alebo boľavé ústa
  • Letargia alebo slabosť
  • Zvracanie a hnačka
  • Zápcha
Mačka na zadných nohách, ktorej sa podáva miska na jedlo

Výživa pre mačky s ochorením obličiek

Ak má vaša mačka ochorenie obličiek, správna výživa môže mať pozitívny vplyv na jej život. Ukázalo sa, že špeciálne formulovaná klinická výživa, ktorá obsahuje znížené množstvo fosforu a vysoko stráviteľných bielkovín a zvýšené množstvo omega-3 mastných kyselín z rybieho oleja, zlepšuje kvalitu a dĺžku života mačiek s CKD v porovnaní s kŕmením typickým krmivom pre domáce zvieratá. Apetít vašej mačky, keď má CKD, sa môže v priebehu času meniť. Ponúkanie rôznych foriem (suché, dusené) a príchutí vhodných potravín odporúčaných vaším veterinárnym tímom môže byť veľmi užitočné. Keď robíte akékoľvek zmeny v novom krmive, je dôležité, aby ste to robili postupne, pretože niektoré mačky potrebujú niekoľko týždňov alebo dlhšie, aby si zvykli na nové krmivo.

Vyživte mikrobióm vášho domáceho maznáčika

Nové dôkazy podporujú spojenie medzi zdravím čriev a zdravím obličiek.3 Výživa, ktorá je formulovaná so zložkami, ktoré preukázateľne vyživujú črevný mikrobióm, môže pomôcť znížiť množstvo odpadových látok, ktoré môžu byť škodlivé pre ich obličky.

Čo tak použiť domácu stravu pre mačky s ochorením obličiek?

Aj keď si získal určitú popularitu online, používanie domácej stravy (alebo surovej stravy) pre mačky s ochorením obličiek vyžaduje, aby ste vzali do úvahy niekoľko faktorov vrátane rizík kontaminácie, vyváženia živín a celkových nákladov. Pri skúmaní možností výživy pre mačky s ochorením obličiek je vždy najlepšie získať konkrétne odporúčanie od svojho veterinárneho lekára.

Súvisiace produkty pre mačky s problémami s obličkami

Referencie:
1Lulich JP, Osborne CA, O'Brien TD, Polzin DJ. Zlyhanie obličiek mačiek: otázky, odpovede, otázky. Compend Contin Educ Pract Vet. 1992;14(2):127–153

2Hnedá SA. Renálna dysfunkcia u malých zvierat. Webová stránka veterinárnej príručky spoločnosti Merck. 2013 [https://www.msdvetmanual.com/urinary-system/noninfectious-diseases-of-the-urinary-system-in-small-animals/renal-dysfunction-in-small-animals]

3Hill’s Clinical Evidence Report Výživa črevného mikrobiómu pomáha podporovať zdravie obličiek u mačiek a psov s chronickým ochorením obličiek. 2023